با بچه های ایرادگیر چگونه رفتار کنیم؟

به نطر می رسد بعضی از کودکان طبیعتا ایرادگیر هستند. با کمی صبر و حوصله و قدری برنامه ریزی می توان حتی ایرادگیرترین کودک را واداشت تا حداقل قدری از مواد عذایی را در هر وعده غذا امتحان کند. مجلات خانوادگی، کتاب های آشپزی برای بچه ها، سایت های اینترنتی و دوستان و آشنایان همه منابع خوبی هستند تا دستورات آشپزی را طبق ذائقه کودکان از آنها دریافت کنیم. سعی کنید دستوراتی را پیدا کنید که شامل چیزهایی باشند که کودک شما به آنها علاقمند است و به خاطر داشته باشید که بهتر است او را در تهیه این غذاها شرکت دهید. مثلاً برنامه ریزی برای خرید سبزی جات، پختن و چیدن میز غذا به علاقمند شدن او کمک می نماید.

از قدرت تخیل خود برای وادار کردن کودک به خوردن غذاهای سالم استفاده کنید. سبزی جات قطعه قطعه شده یا خرد شده را به ترکیب کیک (مافین) یا پن کیک اضافه کنید. سیب رنده شده، گوشت قرمز یا سفید، برای تهیه همبرگر خیلی خوب به هم چسب می دهد.

نگذارید غذا و خوردن عامل کشمکش بین شما و کودکتان گردد. اگر فرزندتان گاه گاهی غذا نمی خورد حساسیت نشان ندهید و اگر ترجیح می دهد در طی یک هفته فقط از یک غذا استفاده کند نگران نشوید.

با تهیه غذای «مخصوص» کودک را جزء گروه کودکان بدقلق و ایرادگیر درنیاورید. مطمئن باشید فرزند شما گرسنه نخواهد ماند حتی اگر به غذای اصلی سفره بی اعتنایی کند و چیز دیگری بخورد. یک تکه نان، یک عدد میوه، یا مقداری سیب زمینی کار او را تا میان وعده یا غذای اصلی بعدی راه می اندازد. اجازه ندهید به خاطر غذایی که خودش دوست ندارد شکایت کند. به او تذکر دهید که نباید با آه و ناله غذا را به کام سایر افراد خانواده زهر کند و در ضمن اجازه ندهید تا میان وعده یا غذای اصلی بعدی چیزی نخورد. اگر متوجه شدید که هیچ یک از این روش ها کارساز نیست، کسانی هستند که می توانند به شما کمک کنند. یک متخصص رژیم غذایی که تخصص او در باره نیازهای تغذیه ای کودکان می باشد می تواند وضعیت کودک شما را ارزیابی کرده و راه کارهایی را برای رفتار با کودک ایرادگیر شما توصیه نماید.

منبع: kids Health.org for Parents

نویسنده مطلب/مقاله : سایت حوزه


درج کننده مطلب/مقاله : خانم کمالوند