راهکار‌های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

نسیم نجفی روان شناس و مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،اظهار کرد: مهارت جرات مندی و اعتماد به نفس از جمله توانایی‌های است که افراد در سنین مختلف بدان نیاز دارند.

وی با بیان اینکه جرات مندی و اعتماد به نفس به این توانایی افراد  اشاره دارد که آنها صادقانه و بدون ترس از قضاوت و دیدگاه دیگران نظرات خود را مطرح می‌کند، افزود: جرات مندی شامل دفاع فرد از حقوق خود است به شکلی که حقوق ديگران پايمال نشود  و احترام دیگران حفظ شود.

 نجفی ادامه داد: پدر و مادر نیز می توانند با مهارت هایی میزان جرأمندی و اعتماد به نفس کودک خود را افزایش دهند.


 بازی چشم تو چشم

وی با بیان اینکه در این روش کودک با یکی از والدین مقابل هم بوده و به چشم‌های هم خیره نگاه می کنند، و نباید بخندند، افزود: این تمرین برای کودکانی با اعتماد به نفس پایین، خجالتی و ضعیف بسیار توصیه می‌شود، چون این افراد قدرت نگاه کردن در چشمان طرف مقابل را ندارند و این موجب ضعفشان می‌شود.

کشتی گرفتن

وی تشریح کرد: با کودک خود کشتی بگیرید و بگذارید هر از گاهی او برنده شود و هر بار که برنده می‌شود با ذوق و شوق فراوان او را تشویق کنید.

 نقش بازی کنید

وی با بیان اینکه در این روش شما نقش کودک خود و کودکتان نقش کودک مقابل را بازی کند، ادامه داد: رفتاری که انتظار دارید کودکتان در مقابل کودکان دیگر داشته باشد را با ایفای نقش کودکتان اجرا کنید، تا کودکتان یاد بگیرد، حال کودک نقش خود را و شما نقش کودک مقابل را بازی کند.

این روان شناس گفت: از کودکتان بخواهید همانگونه بازی کند که چندی پیش شما نقش آن را بازی کرده بودید، و آنقدر این بازی را تمرین کنید تا رفتار دلخواهی که انتظار دارید نهادینه شود.

نویسنده مطلب/مقاله : باشگاه خبرنگاران جوان


درج کننده مطلب/مقاله : https://www.yjc.ir/00SWEW