زیباترین وقفی که قرآن از آن یاد می‌کند متعلق به «زن» است

زیباترین وقفی که قرآن از آن یاد می‌کند متعلق به «زن» است

انسیه خزعلی صبح امروز در همایش نقش بانوان در توسعه فرهنگ وقف در محل تالار وحدت اظهار داشت: زیباترین وقفی که قرآن از آن یاد می‌کند متعلق به زن است.

رئیس دانشگاه الزهرای تهران در ادامه افزود: زنان به عنوان واقفان در طول تاریخ مطرح بودند، زن می‌تواند در صورت شرایط مساعد بهترین جلوه‌های وقف را به منصه ظهور برساند.

به گفته وی وقف عامل رشد، حرکت و تداوم جامعه است.

وی با بیان اینکه وقف رسیدن و پویایی و کنده شدن از دنیا و در نهایت پیوستن به ملکوت را به انسان القا می‌کند، اظهار داشت: یکی از نیازهای انسان تکریم است و لذا خداوند زمانی که انسان را می‌آفریند آن را مورد تکریم قرار می‌دهد.

خزعلی ادامه داد: انسانی که خودش را در جامعه جریان می‌دهد مانند چشمه آبی است که دیگران از او بهره‌مند می‌شوند و غبار و کدورت در جامعه شسته می‌شود این در حالی است که انسانی که تمایلی به انفاق ندارد مانند آب راکدی است که علاوه بر اینکه زمینه جریان و پویایی را برای خودش مهیا نمی‌کند مانع از پویایی جامعه می‌شود.

رئیس دانشگاه الزهرا (س) در ادامه این همایش مال را تشبیه به آبی کرد که لازم است در جایگاه خودش قرار گیرد و گفت: چنانچه مال در جایگاه اصلی قرار گیرد مانند دریایی خواهد شد که زمینه حرکت کشتی را فراهم می‌آورد در غیر این صورت موجب هلاکت کشتی خواهد شد.

وی همچنین اضافه کرد: بر اساس فرمایشات معصومین زیباترین زندگی را کسانی دارند که دیگران زندگی خود را مدیون آنها هستند. این مردم کسانی هستند که توانسته‌اند بر دارایی‌های خود غلبه کنند.

به گفته وی زنان با توجه به روحیه و عطوفت و رحمتی که دارند به نگاه‌های مهرآمیز نزدیک‌تر هستند.

خزعلی با بیان اینکه قدیمی‌ترین وقف مربوط به زنان است ابراز داشت: بنابر تعریف مقام معظم رهبری کسانی که نگاه مهرآمیز و زیبا به جامعه دارند همه را از خود می‌دانند لذا وقف در تاریخ از زنانی چون حضرت مریم (س)، حضرت خدیجه (س) و حضرت فاطمه زهرا (س) به ثبت رسیده است.

رئیس دانشگاه الزهرا (س) تأکید کرد: بانوان باید در مسیر وقف حرکت کنند تا زمینه رشد دختران و جامعه را فراهم آورند.

  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه اجتماعی