خبرنگار باید سفیر امید باشد/مصاحبه با خبرنگار جوان

خبرنگار باید سفیر امید باشد/مصاحبه با خبرنگار جوان

موضوع : مصاحبه مدیر سایت جمعیت بانوان فرهیخته لرستان با خانم کریمی از خبرنگاران جوان به مناسبت روز خبرنگار (17 مرداد)

چرا روز ۱۷ مرداد را به عنوان روز خبرنگار نامگذاری کردند؟

این روز را به مناسبت شهادت خبرنگار ایرانی، محمود صارمی زاده - مسؤل دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شد . ایشان در جریان حمله به دیپلمات های ایرانی در شهر مزار شریف افغانستان به دست طالبان در سال 1377 به همراه هشت تن از همکارانش به شهادت رسیدند . تا مدتها از سرنوشت این ۹ نفر گزارشی منتشر نشد، تا این که اجساد آنان در یک گور جمعی در خرابه‌های پشت کنسولگری به دست آمد. پیکر آنان ۲۲ شهریور ۱۳۷۷ به تهران منتقل شد و به خاک سپرده شد.

محمود صارمی در سال ۱۳۴۷ در در روستای چهاربره شهرستان بروجرد از توابع استان لرستان متولد شد. از آن جایی که خانواده به کار کشاورزی مشغول بودند و پدر خانواده گاه‌و‌بیگاه برای یافتن کار راهی کشور کویت می‌شد پس لازم بود کودکان از همان سال‌های نخستین زندگی دوشادوش خانواده مشغول به کار شوند، و محمود هم از این قاعده مستثنی نبود. دوره ابتدایی را در همان روستا به پایان رساند و برا ی ادامه تحصیل روانه شهرستان بروجرد شد و در منزل خواهرش سکونت نمود. پس از شر کت در کنکور سراسری و پذیرفته شدن در رشته جغرافیا به تهران مهاجرت کرد. خانواده محمود هم به شهر مهاجرت کردند و بعد از گذراندن چند ترم از طریق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران راهی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل گردید و مدت ۱۷ ماه را در آن جا گذراند. مجدداً به دانشگاه بازگشت و به ادامه تحصیل پرداخت. محمود در سال ۱۳۷۰ مشغول به همکاری با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گردید. در سال ۱۳۷۱ در حالی که به تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد ادامه می‌داد، ازدواج نمود. در تاریخ ۱۳۷۵ به عنوان مسؤول دفتر خبر گزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افعانستان انتخاب شد و دو سال بعد در تاریخ ۱۷/۵/۱۳۷۷ در شهر مزار شریف به دست گروه طالبان در نهایت مظلومیت به شهادت رسید.

اگر شخصی به شغل خبرنگاری علاقه داشته باشد چطور می تواند وارد این عرصه شود ؟

شما می توانید از دو طریق وارد این عرصه شوید ؛ روش اول از طریق دانشگاه و تحصیلات عالیه هست ؛ و روش دوم گرفتن گواهی از طریق آموزشگاهای آزاد مانند جهاد دانشگاهی ، باشگاه خبرنگاران و مانند اینها است .

این دوره ها حدود 2 ماه طول می کشد و بعد از شرکت در کلاسهای مورد نظر ( 64 ساعت ) و کسب حد نصاب نمره در امتحان می توانند گواهی مورد نظر را دریافت نمایند . البته در کنار حد نصاب نمره مربی تشخیص می دهد که آیا فرد دارای استعداد در این زمینه هست یا خیر و این نیز در دریافت گواهی تعیین کننده است .

مهم ترین ویژگی هایی که یک خبرنگار خوب باید داشته باشد ، چه چیزهایی هستند ؟

یک خبرنگار خوب باید واقعیتها را بیان کنند و در کنار آن باید مصلحت جامعه و نظام را در نظر بگیرد ؛ از طرفی باید سفیر امید و آگاهی باشد و جامعه را به سمت تکاپو سوق دهد البته این به معنای این نیست که یک خبرنگار نباید انتقاد کند ، اما باید بدانیم که انتقاد یک هنر است و مرز باریکی با تخریب ، عیب جویی و نق زدن دارد ؛ بنابراین ، نقد باید منصفانه باشد .

باید  درکارش نوآوری و جسارت داشته باشد ؛ چندان منتظر تشویق دیگران نباشد و دلسوزانه برای مردم تلاش کند و از طرفی اگر به هدفش ایمان دارد ، شجاع باشد و از تهدیدات هراسی نداشته باشد .

ابعاد مختلف ، مسائل جامعه را بشناسد و درک ، دانش و آگاهی بالایی نسبت به آنها داشته باشد و روز به روز اطلاعات خود را بالا ببرد . امانت داری ، صراحت لهجه ، حق گویی ، آزادی فکر و عدالت خواهی از دیگر ویژگی های مورد نیاز در این عرصه است .

در رابطه با خبرنگار زن باید بگویم که علاوه بر ویژگی های بالا باید با ظاهری مناسب ، اسلامی و در شاَن یک بانو در جامعه حضور داشته باشد ، رفتاری متین ، مذهبی داشته باشد به گونه ای که در برخورد با افراد و موقعیت های مختلف ، شخصیتش مورد توجه باشد نه جنسیتش .

مشکلات و آفت هایی که در این شغل هست بیشتر چه چیزهایی هستند؟

مشکلات که در همه شغلها هست و شغل ما هم از آن مستثنی نیست . از جنبه های مختلف مانند اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی مشکلاتی وجود دارد . جایگاه خبرنگار باید بیش از پیش در اجتماع تبیین شود و با توجه با اینکه شغل پر دغدغه ای هست ، نباید فرد مشغله اقتصادی داشته باشد .

آفت هایی که هست بیشتر مربوط به وابسته بودن به جناها و احزاب است که باعث دست بردن به اخبار ، یک جانبه گری ، تحریف و... می شود .

اهمیت و ضرورت خبرنگاری به خصوص در محیط مجازی چگونه است ؟

رسانه ها باعث  برجسته سازی مسائل می شود و توجه افکار عمومی را در دست می گیرید .  به گونه ای که ما به کرار عبارتهای چون جنگ رسانه ها و جنگ نرم  را می شنویم و این به هیچ وجه اغراق نیست . دولت ها از زمانی که به این نتیجه رسیداند ، برای به زیر سلطه کشیدن ملت ها باید افکار آنها را در دست بگیرند ، هزینه های هنگفتی حتی بیشتر از هزینه تمام شده برای جنگ نظامی ، خرج می کنند که متاسفانه تا کنون کشورهای مستکبر تقریباَ موفق نیز بوده اند . با توجه به این ما نیز باید مقابله به مثل کنیم و تلاش خود را مضاعف نماییم .

با توجه به اینکه مخاطبین محیط مجازی اکثراَ جوانان هستند و روز به روز بر تعداشان اضافه می شود ، دارای اهمیت بالایی می باشند . با تمام تلاشهایی که در این زمینه شده است باز جای کار بسیار زیادی است ؛ شما اگر دراینترنت با زبان لاتین واژه عاشورا را جستوجو کنید ، می بینید که  به جای فلسفه عاشورا ، تنها تصاویری از مراسم قمه زنی را می بینید !

بنابراین نه تنها خبرنگاران بلکه همه ی افراد با ظرفیت های متفاوت و هر تخصصی که دارند باید درمحیط مجازی وارد شوند تا بتوانیم از آرمانهای ناب خود را به جهان معرفی کنیم .

نظر شما در ارتباط با سایت جمعیت بانوان فرهیخته لرستان و اهدافش چیست ؟

با توجه به اینکه ما در استان بانوان موفق زیادی داریم که آنها را نمی شناسیم ، حداقل کاری که می توان برای این قشر انجام شود ، معرفی ساده و مختصری از آنهاست تا موجب امید و ادامه کار با انرژی بیشتر آنها شود . از جنبه ای دیگر دختران جوان ما نیاز به الگوی درست ، در دسترس و مطابق با آموزه های دینی و اجتماع دارند ؛  تا با امید خدا در نسلهای بعد شاهد به بار نشستن این فرهنگ باشیم . بنابراین سایت های جمعیت  بانوان که در اغلب استانها راه اندازی شده ، فرصتی خوب و تازه برای معرفی این الگو ها و تلاش برای فعالیت در حوزه بانوان و خانواده هست . از طرفی با توجه به اهمیت موضوع مطمعناَ نیاز به کار بیشتر با اتخاذ سیاست ها  و برنامه ریزی مدون و درست دارد تا این سایت بیشتر شناخته شده باشد .

گزارش و تنظیم : نسرین نوری کاظم زاده