شیوا برتینا ووشو کار رزمی استان لرستان

 

شیوا برتینا ورزشکار خرم آبادی صاحب کمربند مشکی در رشته ووشو رزمی  ، متولد سال 73 برنده مدال نقره مسابقات انتخابی تیم ملی در سال 90 ، طلای استانی و چندین مدال طلای کشوری دیگر که سه سال پیش ووشو را با صورت حرفه ای دنبال کرده است . ایشان در گرو سنی جوانان و در وزن منهای 56  فعالیت می کند . هم اکنون در حال آمادگی برای مسابقات کشوری انتخابی تیم ملی سال 91 است تا مدال طلای این مسابقات را کسب و به مسابقات جهانی را پیدا کند .

با آرزوی موفقیت ایشان

unnaed

خانم برتینا شما زیر نظر کدام استاد و  در چه باشگاهی آموزش دیده اید ؟

من از شاگردین استاد نسرین قیصری هستم و در باشگاه 22 بهمن آموزش ووشو رزمی می بینم .

هدف شما از ورزش چی هست ؟

به نظر من حتی اگر یه ورزشکار نتونه سکوهای ارزشمندی رو فتح کنه ولی باز فوایدی رو که ورزش برای انسان به ارمغان میاره مثل تندرستی ، روحیه قوی و شاداب ، موفقیت در زمینه های دیگه زندگی و خیلی چیزهای دیگه با این همه هدف من فیکس شدن در تیم ملی و شرکت در مسابقات آسیایی و جهانی هست  . باید بگم که در حال حاضر ووشو رزمی یک ورزش المپیکی نیست ولی با رایزنی هایی که اتفاق افتاده احتمالاً سال 2020 به المپیک راه پیدا کنه .

می تونید بگید ووشو چه جور ورزشی هست و اگر کسی بخواد به این رشته بیاد باید چه ویژگی هایی داشته باشه ؟

ووشو یک ورزش قدرتی وتقریباً خشن هست چون ترکیبی از حرکات دست ، پا و کشتی هست البته نیازی نیست که حتماً آدم خشنی باشی ، ضربه زدن به خیلی از قسمت های بدن مثل صورت آزاد هست . به نظر من واسه موفقیت در این رشته باید قدرت بدنی خوبی داشته باشی و ویژگی هایی مثل قد هم در پیشرفت بی تأثیر نیست با این وجود مسئله مهم پشتکار و انگیزه فرد هست .

گرایش به ورزش ووشو در بانوان استان چه طور هست ؟

بی تعارف می گم ما استعدادها و افراد با انگیزه زیادی در این رشته داریم که بدون چشم داشت و انتظار دارن فعالیت می کنن بعد از موفقیت بانوان ما در مسابقات گوانگجو این علاقه و تلاش خیلی زیادتر شد ، فقط کافیه سرمایه گزاری در این بخش زیادتر بشه تا مسؤلین و مردم نتیجه کار رو ببینن.

چرا شما نتونستید مدال طلای مسابقات انتخابی تیم ملی رو کسب کنید و به مسابقات جهانی راه پیدا کنید ؟

تقریباً 2-3 ماه قبل از این مسابقات مهم باشگاه ما در حال تعمیر بود ، وقفه های زیادی اتفاق افتاد که من بدون تمرین در این مسابقات شرکت کردم با این وجود تونستم مدال نقره این مسابقات رو کسب کنم. امسال شرایط فرق کرده و من به گروه سنی جوانان اومدم ولی تمام تلاشم رو می کنم و تمرینات رو مرتب انجام می دم.

مشکلاتی که شما در این زمینه دارید چی هست ؟

 مشکل مهم بودجه و امکانات باشگاه هست ، این ورزش تقریباً ورزش پرخرجی هست ، ما باید خودمون هزینه اروهای استانی(اسپانسر) رو پرداخت کنیم ، هزینه باشگاه ، بیمه و خیلی چیزهای دیگه هم هست ، کمتر خانواده ای حاضر می شه چنین هزینه ای رو بده و علاوه برهزینه درس خوندن فرزندشون این هزینه رو پرداخت کنن . از طرفی برای بعضی از مردم قابل هضم نیست یک خانم  ورزش حرفه ای داشته باشه ، اتفاقاً ورزش عامل موفقیت در زندگی هست فقط باید با برنامه ریزی جلو رفت . اگر بانوان ما به جای کارهای روزمره غیر مفید به ورزش روی بیارن انعکاس اون رو در ، دراز مدت  وکوتاه مدت در جامعه به وضوح می بینیم ، مطمئناً هزینه صرف شده در قسمت انواع بیماری ها یا حل خیلی از مشکلات اجتماعی به بخش ورزش سوق داده می شه و باعث افتخار کشور می شد.

در آخر اگر حرفی دارید ؟

من واقعاً از پدر و مادرم که تا حالا زحمات زیادی به خاطر من متحمل شدن تشکر می کنم امیدوارم از من راضی باشن همچنین باید از استادم خانم قیصری وآقا  و خانم صحرا نشین رئیس و نایب رئیس فدراسیون ووشو و همچنین  دوستم خانم منصوره فیضی که باعث آشنایی من با این ورزش شد و همه ی دوستانم تشکر ویژه  کنم .

گزارش و تنظیم: نسرین نوری کاظم زاده