مصاحبه با خانم رقیه هراتی مدیر مؤسسه مصباح النجاة

مصاحبه با خانم رقیه هراتی مدیر مؤسسه مصباح النجاةUntitled-1

رقیه هراتی هستم مدرس دانشگاه با مدرک دکترای زبان و ادبیات عرب و همچنین مؤسس و مدیر مؤسسه قرانیمصباح النجاة با سابقه حدود سه دهه .

آیا در طی این سالها مقام ها کسب نموده اید؟ -    کسب مقام فعال برگزیده در زمینه های قرانی در سال 90 -    کسب مقام مدیر برگزیده کشور در زمینه های قرآنی در سال 92 و دریافت لوح تقدیر از رئیس جمهور -    برگزیده فعال قرانی کشور و دریافت هدیه سفر حج -    کسب مقام های متعددی جهت نوشتن مقالات ، از جمله نفر اول استان در کنگره ی شعر عاشورایی در سال 88 جهت نوشتن مقاله پیام عاشورا و مجددا کسب این مقام در سال 89. -    عضو علی البدل شورای اسلامی شهر خرم آباد -    هم اکنون عضو هیأت مدیره اتحادیه قرآنی کشور در دو دوره -    همچنین عضو هیأت مدیره اتحادیه قرآنی استان و چند دوره مدیر عامل اتحادیه قرآنی -    داور ممتاز مسابقات قرآنی -    نفر اول کشور در هفتمین مجمع ممتازین طلاب و دانشجویان سراسر کشور در سال78 و79 -    نفر اول و دانشجوی ممتاز دوره کاردانی با معدل 64/18 -    نفر اول و دانشجوی ممتاز در دوره کارشناسی 35/18 -    قبولی در کارشناسی ارشد با رتبه کنکور 15 وکسب مدرک در این دوره با عنوان دانشجوی ممتاز با معدل33 /19 و پایان نامه 20و قبولی بدون کنکور برای مدرک دکترا علاوه بر اینها مقام های متعددی زیادی در سطح استانی و کشوری کسب نموده ام از جمله نفر اول مسابقات ترتیل قرآن کریم در سال 77 در بخش دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد ، نفر اول مسابقات قرانی بخش دانشجویی در سال 77 و 78 ، نفر اول استانی حفظ و ترجمه جزء30 ، نفر دوم زیارت عاشورا بخش اساتید دانشگاه آزاد اسلامی ، نفر اول رشت%1شناسی ارشداساتید سال89 ، نفر دوم رشته ترتیل در بخش استاید در منطقه سال89 و ...

Unled-1 Untled-2

درباره کتابهای در دست چاپتون توضیح بیشتری بدهید. بنده دو کتاب در دست چاپ و بررسی دارم با عنوان های  بررسی سیمای امام علی (ع) در شعر و ادبیات فارسی وعربی معاصر و آموزش تجوید قرآن کریم ، که حدود چهار سال نگارش و تنظیم انها طول کشیده .

بفرماید که چند فرزند دارید و میزان فعالیت شما بیرون از منزل چقدر است؟ خداوند به بنده سه فرزند عطا کرده یک پسر که کارشناس دادگستری هستند و دو دخترکه مهندس الکترونیک و صنایع هستند. و باید بگویم که به غیر از کار تدریس حدود هفتاد درصد از وقت من درگیر کارهای مؤسسه هست و علاوه بر من همه خانواده بنده  درگیر کارهای مؤسسه هستند. من سعی میکنم همزمان در کنار همسرداری و تربیت فرزندان فعالیتهای اجتماعی رو دنبال کرده ولی سعی کرده ام هیچگاه فعالیت هایم مانعی برای رسیدگی به خانواده نشوند؛ به عنوان مثال در مقطع کارشناسی ارشد که بدون کنکور به دکترا دعوت شدم  چون با ازدواج پسرم همزمان شد ازادامه تحصیل در آن زمان انصراف داده و سالهای بعد با دادن کنکور وارد این مقطع شدم که با کمک خداوند با رتبه 7 در کنکور قبول شدم. خوشبختانه خانواده ی من به خصوص شوهرم همیشه مشوق من در تحصیل و کار بوده اند و از هیچ کمکی دریغ نکرده اند .بنده زمان ازدواج که حدود 18 سال داشته ام با مدرک دیپلم وارد خانه شوهر شده ولی با کمک و تشویق های ایشون موفق به کسب مدرک دکترا ، تأسیس مؤسسه قرآنی(قبلاَ دارلقرآن)، تدریس در دانشگاه و شرکت در مسابقات مختلف شده ام . فعالیت در عرصه های قرآنی باعث برکت و سلامت خانواده می شود ، اگر خانم ها و مادران گرامی هر چه بیشتر خود را با فرهنگ قرآن آشنا کرده و زندگی خود را با آموزه های قرآن هماهنگ نمایند تأثیر مثبت آن را به وضوح در خانواده خود خواهند دید ، امام خمینی(قدس سره) میفرمایند زن مانند قرآن انسان ساز است این گفته شأن ، تأثیر و مقام زن را به خوبی معرفی مینماید ، و آن گفته معروف که  از دامان زن مرد به معراج می رود . بنابراین زن بدنه اصلی خانواده بوده ، اگر او با قرآن مأنوس باشد می تواند آداب و منش قرآن را در خانواده پیاده کرده و زندگی اسلامی را ترویج دهد و مادر و همسر خوبی بوده و انسانهای سالمی تحویل جامعه دهد. در مؤسسه قرآنی مصباح النجاه علاوه بر برنامه های آن نام فرد را هم نوشتیم و شماره تلفن ها را هم داریم تا اگر اتفاقی افتاد به گروه خبر دهیم و همان شب اول قبر اعمال را برای متوفی انجام دهیم. فرض کنید 1000 نفر اگر در این طرح شرکت کنند 1000 نفر 1000 صلوات چه ثوابی نثار روح آن مرحوم خواهد شد؛ سپس مبلغ گرداوری شده از این طرح صرف امور خیریه می شود.

طرح دیگر، طرح وام قرض الحسنه است که افراد ماهیانه مبلغی را به عنوان قرض الحسنه روی هم میگذارند و هر ماه به عنوان وام به یکی از اعضا تعلق میگیرد که بدون هیچ سودی و هیچ مشکل شرعی از آن استف%بچه هایی که در کلاسها شرکت می کنند ثبت نام می کنیم ماهیانه مبلغ 5000 تومان می پردازند که صرف امور خیریه می شود هرکدام از این اعضا اگر فوت کنند شب اول قبر همه اعضا برای او یک زیارت عاشورا، یک روز نماز، یک روز روزه، 1000 صلوات، یک نماز لیله الدفن و یک جزء قرآن هدیه می کنیم. برای اعضا کارت صادر شده و و موارد مذکور هم در آن قید شده. نام فرد را هم نوشتیم و شماره تلفن ها را هم داریم تا اگر اتفاقی افتاد به گروه خبر دهیم و همان شب اول قبر اعمال را برای متوفی انجام دهیم. فرض کنید 1000 نفر اگر در این طرح شرکت کنند 1000 نفر 1000 صلوات چه ثوابی نثار روح آن مرحوم خواهد شد؛ سپس مبلغ گرداوری شده از این طرح صرف امور خیریه می شود.

untitled

در باره مشکلات مؤسسه قرآنی اگر حرفی دارید .. اکثر مؤسسه ها استیجاری هستند و با توجه به اینکه مؤسسه ها دارآمد زا نیستند مدیران با مشکلات مالی زیادی روبه رو هستند ، بنابراین از همه مسولانی که داعی ترویج قرآن هستند از جمله سازمان تبلیغات اسلامی ، ارشاد و فرهنگ اسلامی و اوقاف درخواست می کنم به مدیران مؤسسه کمک نمایند تا آنهایی که واقعاً فعال بوده و فکر و ایده جدید دارند مورد حمایت قرار گیرند و ذهنشان درگیر مشکلات مالی نباشد.

گزارش و تنظیم : نسرین نوری کاظم زاده