گفتگو باخانم مهربان حافظ ومربی قرآن

با سلام لطفا خودتان را معرفی کنید؟

با عرض سلام خدمت شما و همكار محترمتان اينجانب شهلا مهربان حافظ كل قران كريم و مربي قران هستم و چند سالي است كه در راه قران فعاليت دارم.

از چه سني شروع به حفظ قران كرديد و چه مدت طول كشيد ؟

من از سن 33سالگي شروع و 5سال طول كشيد كه قرآن كريم را حفظ كنم و الان 4 سال است كه مشغول به تثبيت می باشم.

من از بچگي حفظ قران را دوست داشتم آيه اي را كه از راديو يا تلويزيون مي شنيدم نا خوداگاه با ان تكرار مي كردم مخصوصا سوره شمس با صدای استاد عبدالباسط و آیات اخر سوره مباركه فجر را خيلي دوست داشتم ولي توفيق به حفظ قرآن كريم نداشتم تا اینکه با سازمان تبليغات اسلامی اشنا شدم و شنيدم كه كلاس حفظ قرآن كريم در این مکان توسط استاد آقای قائد رحمت برگزار می شود و من در این كلاسها شركت كرده و تاکنون هم به شرکت در این کلاسها ادامه داده ام .سپس با توجه به علاقه شخصی خودم ودرخواست استاد ، شخصا شروع به برگزاری کلاس حفظ نمودم و این موجب تشویق من به ادامه این راه شده و سعی کرده ام که فرهنگ حفظ قرآن كريم را در جامعه اشاعه نمایم.

حفظ قران چه تاثيراتي در خود شما و زندگيتان دارد ؟

وقتي ما قران را حفظ مي كنیم ايات قران با گوشت و پوست و خونمان عجين مي شود .يعني باعث مي شود خيلي جاها وقتي بخواهم كاري انجام بدهم كه اون كار اشتباه باشد اين ايات من را از اين كار اشتباه باز مي دارد (مثل غيبت كردن) .حفظ قران يك ارامش خاصي به فرد مي دهد بطوری که در تمام زندگيش ارامش دارد. ممكن است براي بعضي خانمها تجملات به زندگيشان ارامش دهد ولي به نظر من براي كسي كه حافظ قران مي شود اين چيزها ارامش نمی آورد . ارامش در رسيدن به انجام دستورات خدا است اغلب كسي كه حافظ قران مي شود كمتر عصباني می شود خيلي كم استرس و اضطراب دارد و من توصيه مي كنم به خانم هايي كه نمي توانند حفظ كل قران را داشته باشند حفظ موضوعي داشته باشند . ما در كلاسهايمان براي خانم هايي كه قدرت حافظه شان ضعيف يا مشغله كاري دارند اياتي را انتخاب مي كنيم كه در زندگيشان تاثير دارد بعد ان ايات را با معني و تفسير براي انها بيان مي كنيم .

 زيباترين ايه اي را كه در قران تا به حال حفظ كرده ايد ؟

همه ايات قران زيبا هستند و من هر سوره اي را كه حفظ مي كردم برايم جالب بوده و خيلي دوست داشتم ولي يكي از اياتی که خيلي برايم جالب بوده و هميشه ان را مي خوانم ايه شريفه 186 سوره بقره است :((وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ ... )) ((و هرگاه بندگان من از تو در باره من بپرسند [بگو] من نزديكم و دعاى دعاكننده را به هنگامى كه مرا بخواند اجابت مى‏كنم پس [آنان] بايد فرمان مرا گردن نهند و به من ايمان آورند باشد كه راه يابند))

در حال حاضر مشغول به انجام چه فعاليتهايي هستيد؟

بنده در سطح شهر چند كلاس حفظ قران دارم و در دارالقران نور، كلاس حفظ برای بزرگسالان رو دارم و مربي پيش دبستاني هم هستم و براي مقاطع مختلف كلاس حفظ قران را دارم . و همچنین مجمع حافظان قران خرم اباد فعاليت هايش را چند سالی است که شروع كرده و من با آنان همکاری دارم و داوري مسابقات قران را نیز انجام می دهم . حفظ قران يك مقداري مشكل است فقط كمي اراده مي خواهد و هرکس تصمیم به حفظ دارد بايد اراده اش را قوي كند و بهتر است  وقتي شروع مي كني تصميم بگيري تا به اخر آن را پیش ببری و اغلب هركس وارد عرصه قران مي شود از ان دل نمي كند .

نظر شما در مورد پوشش و حجاب و عفاف چيست ؟

قران كتابي است كه صراحتا به اين موضوع اشاره مي كند يعني در چند تا از ايات قران به اين موضوع اشاره شده است:

خداوند در سوره مباركه احزاب مي فرمايد: خودتان را زينت نكنيد مثل زينت هاي زمان جاهليت که زنها براي اينكه مردي آنها را انتخاب كند خودشان را بسیار ارايش مي كردندو با آرایش در مقابل نامحرمان ظاهر نشوید.يا در جای دیگر سوره مباركه احزاب می فرمایند: اي پيامبر به دختران و زنان مومنه بگو كه خودشان را با " جلابيبهن " بپوشانيد يعني چيزي را كه روي سرشان مي اندازند بلند باشد (مثل مقنعه و چادر) و اين براي شناخت شما بعنوان مسلمان و زنان عفیفه است .و همچنین در سوره مباركه نور مفصل در مورد حجاب توضيح داده اند كه ما بهتر است چه كاری انجام دهیم. در آیه 30 و 31 سوره نور آمده است که به مرد ها بگو چشمهايشان را از نامحرمان فرو ببندند و به زنان بگو زينت خودتان را نمایان نکنید جز آنچه نمایان است (مانند دست و صورت) . اين ايه اشاره کاملی به موضوع حجاب دارد .و در اخر ايه مي فرمايد: پاهايتان را چنان به زمين نزنيدكه نامحرم صداي خلخال شما را بشنود  و همه اين نکات در قران بطور کامل و جامعی ذكر شده است .

حفظ قران چه بركاتي در زندگي شما دارد؟

حفظ قرآن بركات زيادي در ارتباط با مردم ، در زندگي و در رفتار با ديگران دارد چون قران كتاب جامعي است و در مورد همه چيز صحبت كرده است مثلا درباره معامله, رفتار باهمسر و فرزندان ، گناهان مخرب و... اشارات جامعی وجود دارد مثلا در جمعي نشسته ايد كه غيبت مي كنند شما ايه سوره مباركه حجرات که می فرمایند : ((آیا دوست داري گوشت مرده برادرت را بخوري؟)) در ذهن ات می آید و این گونه از انجام گناه دوری میکنی . من قبل از اشنايي با قران كمبودها و نياز هاي روحي –رواني –اجتماعي زیادی داشتم که به لطف قران برطرف شده است  و اين گوشه کوچکی از برکات قرآن در زندگي من مي باشد .

با تشکر