آرشیو مطالب مهر ماه سال 1396

دیدار رئیس گروه برنامه ریزی اداره کل تبلیغات اسلامی لرستان با نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی

دیدار رئیس گروه برنامه ریزی و فن آوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی لرستان با نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو گرد.

ادامه ی مطلب

چهار نکته کلیدی از زندگی امام سجاد(علیه‌السلام)

از جمله مباحث مهمی که در مباحث عاشورا پژوهی توجه محققان و نویسندگان را به خود جلب کرده، جایگاه بی بدیل امام سجاد(علیه السلام) در نهضت عاشورا است. امام سجاد(علیه السلام) بعد از واقعه تلخ و دردناک سال61 هجری و جنایات کربلا حدود سی و پنج سال در قید حیات بودند و در این مدت با روشنگری نقش مهمی در بیداری اسلامی و زنده نگه داشتن قیام اباعبد الله الحسین(علیه السلام) بر عهده داشتند.

ادامه ی مطلب

انقلاب اسلامي و گشودن افق‌هاي تازه پيش روي مترجمان قرآن

دوران انقلاب اسلامي عصر باشكوهي در زمينه ترجمه كلام‌الله مجيد محسوب مي‌شود و در اين دوران افراد بسياري با نگاه‌ها و سبك‌هاي جديد به برگردان متن قرآن كريم به زبان فارسي روي آوردند و با اين تلاش‌ها، بسياري از كاستي‌هاي ترجمه‌هاي قرآن در قرن‌هاي گذشته جبران شد. ترجمه قرآن كريم در طول قرون گذشته مهمترين‌ راهي بوده است كه افراد غير عرب‌زبان هم به معارف والاي قرآن كريم دست يابند. ترجمه قرآن به فارسي نه تنها از جهت تعداد و سابقه نگارش، بلكه از لحاظ تنوع در روش‌ها و سبك‌هاي ترجمه نيز در ميان ساير زبان‌ها بي‌نظير است. در زبان فارسي، قرآن بارها به روش تحت‌اللفظي، معادل، معنايي، آزاد و ارتباطي ترجمه و به سبك‌هاي گوناگون مانند آهنگين، منظوم، دو زبانه، همراه با پاورقي‌هاي تفسيري و غيره ارائه شده است. همه اين ترجمه‌ها نشان از توجه و استقبال ويژه ايرانيان و فارسي‌زبانان به اين كتاب آسماني دارد، از اين رو مترجمان قرآن متناسب با گرايش‌ها، سليقه‌ها و سطوح مختلف علمي به ترجمه قرآن پرداخته‌اند.

ادامه ی مطلب

نظام حیات خانواده در اسلام

انقلاب صنعتی را به واقع می توان یکی از رخدادهای مهم تاریخ حیات بشر به حساب آورد از آن بابت که کمتر رویدادی را در جهان می توان ذکر کرد که تا بدین حدّ در جوانب ابعاد حیات انسان اثر گذارده باشد. شیوه ی زندگی و اصولاً طرز فکرها در رابطه با آن دگرگون گردید، اندیشه هایی جدید در رابطه با حیات نوین پدید آمدند که دامنه آن به زودی در اقصی نقاط جهان گسترده شد و حتی کشورهای غیر صنعتی را هم زیر پوشش قرار دادند.

ادامه ی مطلب

روانشناسی اجتماعی

پس از پایان جنگ جهانی دوم، روانشناسی اجتماعی به یاری حل مشکلات و پاسخ گویی به سؤالات می‌شتابد. برای نمونه، جنایت نازیها در اروپا موجب نفرت همگان شده بود و بیش از پیش این سوال را در اذهان عمومی بر می انگیخت که چه عاملی باعث شده که بعضی انسان ها دست به اینچنین اعمال غیر انسانی ای بزنند.

ادامه ی مطلب

هوش اخلاقی

از امیرمومنان علی(ع) نقل است كه فرمود: «الحلم تمام العقل»، تمامیت خردورزی در بردباری است. در این كلام موجز چنانچه خرد را نماد «هوش» و فرهیختگی و بردباری را نشانه ای از اخلاق و فرزانگی در نظر بگیریم مفهوم «هوش اخلاقی» در وسیع ترین و عمیق ترین مفهوم خود نمایان می‌گردد. در واقع غایت عقلانیت و هوشمندی، دست یافتن به فضیلت بردباری و نیك خویی است و عصاره همه خوبیها و ارزشهای والادر «خویشتن بانی» و «خویشتنداری» نهفته است.

ادامه ی مطلب